WSAZ | West Virginia, Kentucky, & Ohio | Sports

High School Basketball

By: Associated Press
By: Associated Press

WEST VIRGINIA
Boys Sectionals

CLASS AAA
St. Albans 82, Nitro 62
Preston 42, East Fairmont 40
Huntington 83, Spring Valley 47
Jefferson 60, Hedgesville 58
John Marshall 53, Brooke 47
South Charleston 57, George Washington 55
CLASS AA
Tolsia 77, Wayne 56
CLASS A
Midland Trail 53, Richwood 37
Tucker County 77, Harman 26
Buffalo 46, Saint Joseph Central 45
Girls Regional Championships
Class AA
Magnolia 48, Weir 42
Petersburg 52, Frankfort 47
Ritchie County 53, Philip Barbour 42
Scott 47, Tolsia 44
Summers County 67, Bluefield 53
Westside 61, Iaeger 22
Winfield 72, Sissonville 68

OHIO
Boys

DIVISION I
Akr. Garfield 53, Macedonia Nordonia 51
Avon Lake 57, Lorain Southview 41
Bedford 92, Cle. John Adams 49
Berea 63, Parma Valley Forge 42
Cle. St. Ignatius 66, Cle. East 44
E. Cle. Shaw 66, Mayfield 64
Huber Hts. Wayne 61, Lebanon 58
Lima Sr. 46, Whitehouse Anthony Wayne 43
Lodi Cloverleaf 66, Westlake 63
Middleburg Hts. Midpark 66, Lakewood 50
N. Can. Hoover 59, Uniontown Lake 57
Painesville Riverside 78, Lyndhurst Brush 72
Perrysburg 55, Maumee 52
Piqua 63, Sidney 42
Spring. S. 53, Beavercreek 45, OT
Sylvania Southview 55, Tol. Whitmer 54
Tol. St. Francis 66, Tol. Rogers 48
Tol. St. John's 73, Holland Spring. 37
Tol. Start 73, Tol. Bowsher 46
Wadsworth 52, Kent Roosevelt 49
Warren Harding 61, Warren Howland 30
DIVISION II
Akr. Buchtel 85, Medina Highland 39
Akr. E. 90, Mogadore Field 61
Akr. SVSM 64, Richfield Revere 34
Beloit W. Branch 51, Akr. Spring. 50
Canfield 55, Salem 41
Cin. Taft 84, Norwood 46
Cin. Turpin 47, Cin. Indian Hill 44
Cle. Benedictine 62, Akr. N. 58
Clyde 58, Norwalk 49
Lexington 56, Ontario 55
Lima Shawnee 52, Kenton 42
Louisville 53, Canal Fulton NW 46
Mentor Lake Cath. 55, Perry 50
Napoleon 60, Rossford 45
Niles McKinley 74, Youngs. Liberty 61
Orange 49, Chardon NDCL 44
Parma Hts. Holy Name 54, Avon 34
Rocky River 77, LaGrange Keystone 50
Shelby 66, Willard 52
St. Paris Graham 58, W. Milton Milton-Union 47
Tiffin Columbian 67, Bellevue 59, OT
Tipp City Tippecanoe 66, Urbana 18
Wapakoneta 69, Lima Bath 50
Wauseon 48, Bryan 37
DIVISION III
Bloom-Carroll 71, London Madison Plains 56
Burton Berkshire 63, Leavittsburg LaBrae 62
Caledonia River Valley 66, Pataskala Licking Hts. 54
Can. Cent. Cath. 79, Jeromesville Hillsdale 35
Cle. Cent. Cath. 91, Cle. MLK 47
Columbiana Crestview 56, Hanoverton United 52
Cuyahoga Falls CVCA 69, Garfield Hts. Trinity 47
Gates Mills Gilmour 74, Warren Champion 66
Louisville Aquinas 63, Sullivan Black River 37
Warren JFK 74, Girard 38
DIVISION IV
Botkins 70, Covington 41
Cin. Summit Country Day 62, Cin. Country Day 47
Cortland Maplewood 58, Bristolville Bristol 43
Dalton 81, Cle. Horizon Science 66
Georgetown 68, Cin. Christian 61
Lancaster Fisher Cath. 58, Cols. Wellington 46
McDonald 61, E. Can. 58
New Madison Tri-Village 39, Pitsburg Franklin-Monroe 33
Oberlin 83, Cuyahoga Hts. 47
Ridgeville Christian 44, Union City Mississinawa Valley 42
Sidney Lehman 56, N. Lewisburg Triad 49
Willoughby Cornerstone Christian 64, Newbury 57
Worthington Christian 74, Berne Union 48
Girls
DIVISION I
Akr. Firestone 63, Wadsworth 57
Cols. Independence 53, Cols. Brookhaven 42
Pickerington Cent. 51, Westerville N. 36
Stow 53, Green 44
DIVISION II
Akr. Hoban 66, Akr. SVSM 48
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 47, Akr. Kenmore 43
Millersburg W. Holmes 74, Steubenville 47
DIVISION III
Albany Alexander 82, Ironton 59
Zanesville Maysville 54, Coshocton 53
DIVISION IV
Bellaire St. John 62, Strasburg-Franklin 37

KENTUCKY
Boys

2nd District Playoffs
Heath 57, Lone Oak 48
8th District Playoffs
Christian Co. 73, Hopkinsville 49
9th District Playoffs
Owensboro 57, Daviess Co. 32
10th District Playoffs
Muhlenberg South 45, Ohio Co. 40
14th District Playoffs
Greenwood 50, Bowling Green 41
15th District Playoffs
Barren Co. 47, Monroe Co. 30
19th District Playoffs
Bardstown 66, Nelson Co. 51
Bethlehem 67, Washington Co. 64
20th District Playoffs
Adair Co. 54, Campbellsville 42
Taylor Co. 59, Marion Co. 46
22nd District Playoffs
Round Two
Lou. Butler 65, Lou. DeSales 63
24th District Playoffs
Round Two
Bullitt East 55, Lou. Southern 46
Lou. Fairdale 68, Bullitt Central 44
28th District Playoffs
Lou. Jeffersontown 83, Lou. Ky. Country Day 32
30th District Playoffs
Anderson Co. 50, Spencer Co. 38
Shelby Co. 103, Eminence 45
31st District Playoffs
Gallatin Co. 63, Owen Co. 55
Henry County 58, Carroll Co. 52
36th District Playoffs
Round Two
Newport Central Catholic 80, Bellevue 44
41st District Playoffs
Western Hills 66, Woodford Co. 49
42nd District Playoffs
Lex. Bryan Station 84, Lex. Sayre 29
43rd District Playoffs
Round Two
Lex. Tates Creek 68, Lex. Paul Dunbar 62
44th District Playoffs
Model 72, Berea 52
45th District Playoffs
Round Two
Lincoln Co. 72, Garrard Co. 42
47th District Playoffs
Somerset 72, Casey Co. 50
48th District Playoffs
Pulaski Southwestern 68, Monticello 53
49th District Playoffs
Round Two
Red Bird 65, North Laurel 58
51st District Playoffs
Knox Central 68, Barbourville 54
53rd District Playoffs
Round Two
June Buchanan 58, Jenkins 56
54th District Playoffs
Buckhorn 67, Perry Co. Central 37
55th District Playoffs
Breathitt Co. 61, Jackson City 44
57th District Playoffs
Round Two
Magoffin Co. 61, Lawrence Co. 54
58th District Playoffs
Betsy Layne 52, Prestonsburg 51
59th District Playoffs
Pikeville 60, East Ridge 47
Shelby Valley 103, David School 45
64th District Playoffs
Ashland Blazer 69, Fairview 61
Girls
2nd District Playoffs
Lone Oak 52, Community Christian (Paducah) 43
14th District Playoffs
Greenwood 56, Warren Central 46
17th District Playoffs
Elizabethtown 46, John Hardin 35
North Hardin 65, Central Hardin 45
21st District Playoffs
Lou. Pleasure Ridge Park 70, Lou. Western 58
22nd District Playoffs
Lou. Butler 76, Lou. Doss 37
26th District Playoffs
Playin
Lou. Assumption 77, Lou. Atherton 42
Lou. Moore 78, Lou. Fern Creek 67
27th District Playoffs
Lou. Ballard 76, Lou. Waggener 32
Lou. Sacred Heart 76, Lou. Seneca 28
28th District Playoffs
Lou. Eastern 53, Lou. Jeffersontown 46
29th District Playoffs
District Finals
South Oldham 44, Oldham Co. 33
30th District Playoffs
Anderson Co. 65, Spencer Co. 26
32nd District Playoffs
Walton-Verona 43, Grant Co. 35
33rd District Playoffs
Round Two
Boone Co. 46, Ryle 34
Conner 73, St. Henry 63
36th District Playoffs
Round Two
Newport Central Catholic 70, Highlands 49
37th District Playoffs
Bishop Brossart 59, Calvary Christian 37
41st District Playoffs
Franklin Co. 54, Western Hills 25
42nd District Playoffs
Lex. Henry Clay 66, Lex. Sayre 27
43rd District Playoffs
Round Two
Lexington Catholic 60, Lex. Lafayette 47
44th District Playoffs
Berea 58, Model 34
49th District Playoffs
Round Two
Clay Co. 52, North Laurel 33
52nd District Playoffs
Cawood 63, Bell Co. 51
Harlan 81, Middlesboro 65
53rd District Playoffs
Knott Co. Central 70, Cordia 33
56th District Playoffs
Powell Co. 83, Owsley Co. 72
57th District Playoffs
Paintsville 44, Johnson Central 43
58th District Playoffs
Prestonsburg 54, Allen Central 48
61st District Playoffs
District Finals
Rowan Co. 49, Fleming Co. 40


WSAZ NewsChannel 3 645 Fifth Avenue Huntington, WV 25701 304-697-4780 WSAZ Charleston 111 Columbia Avenue Charleston, WV 25302 304-344-3521
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 6180996