WV Class A Boys Honored

By  | 

The Class A All-State Boys Basketball Team as selected by the West Virginia Sports Writers Association:

First team
Cade Ullman, Parkersburg Catholic, Sr. (captain)
Dorian Groggs, Webster County, Sr.
Noah Midkiff, Greenbrier West, Sr.
Jay Moore, Greater Beckley Christian, Sr.
Gabe Zummo, Notre Dame, Sr.
Griffin Phillips, Tyler Consolidated, Sr.
Robby Williams, Charleston Catholic, Sr.
Tyler Gray, Webster County, Sr.

Second team
Jacob Holliday, Richwood, Sr.
Joel Robertson, Trinity, Sr.
Cullen Cutright, Williamstown, Sr. (captain)
Anthony Robbins, Wheeling Central, Sr.
J.C. Maxwell, Wheeling Central, So.
Caleb Jenkins, South Harrison, Sr.
Jaidyn West, Notre Dame, Fr.
Collin O’Dell, Greenbrier West, Sr.

Third team
Jessie Muncy, Tolsia, Fr. (captain)
Brent Barnette, South Harrison, Sr.
Gavin Smith, Van, Sr.
Jeb Boice, Parkersburg Catholic, Jr.
Chance Potter, Greater Beckley Christian, Sr.
Samuel Wykle, Summers County, Sr.
Corrick Ambrose, Tucker County, Sr.
Briston Bennett, Trinity, Sr.

Honorable Mention

Chris Abbott, Sherman; Clayton Bee, Ritchie County; Evan Boniti, Madonna; Trevor Carder, Calhoun County; Boston Caruthers, Williamstown; Ethan Colegrove, Tug Valley; Dalton Coleman, Hannan; Connor Cunningham, Doddridge County; Gavin Dietrich, Madonna; Adam Falbo, Valley Fayette; Nick Fenstermacher, South Harrison; Brady Fitzwater, Gilmer County; Aden Funkhouser, East Hardy; Jake Gamble, Magnolia; Logan George, Tygarts Valley; Lucca Giannini, Valley Fayette; Nate Gibson, Buffalo; Jared Gladwell, Meadow Bridge; Alec Hanshaw, Buffalo; Nathan Hanshew, Midland Trail; Tyler Hardesty, Notre Dame; Nate Helm, Notre Dame; Hunter Hickman, Wirt County; Drew Holcomb, Webster County; Braydon Huffman, Harman; Eli Inman, Williamstown; Austin Issacs, Midland Trail; Avery Kincade, Valley, Wetzel; Leon Lambert, Montcalm; Tanner Lett, Doddridge County; Joel Maurer, Notre Dame; Caleb May, Tug Valley; Dillon Meintel, Cameron; Travis McCoy, Hundred; Travis Mickey, Cameron; Nick Moore, Calhoun County; Riley O’Dell, Greenbrier West; Bray Price, Wheeling Central; Caleb Price, Van; Devin Raines, Ravenswood; Ryan Reasbeck, Wheeling Central; Coby Ridgeway, Paw Paw; Kobe Rozell, Meadow Bridge; Mark Rucker, Tyler Consolidated; Matt Saxon, Paden City; Marcus Sites, Pendleton County; Trey Slider, Paden City; Jeffrey Snyder, Tucker County; William Steele, St. Marys; David Stewart, Van; Ty Sturm, Parkersburg Catholic; Zion Suddeth, Charleston Catholic; Cole Taylor, Webster County; Luke Vass, Fayetteville; Tyler West, Tyler Consolidated; Daniel Woods, Trinity